Projekt Økonomi og styring i sygehusvæsenet
- Beskrivelse
-
Udviklingen i efterspørgsel og aktivitet og de særlige økonomiske incitamenter og organisatoriske bindinger, der følger af økonomistyringsmodellen for sygehusene, gør det svært at styre sygehusøkonomien. Det er konklusionen i et notat, der analyserer den økonomiske situation i det danske sygehusvæsen i 2009-2010.
Baggrunden for notatet er, at der ved indgangen til 2010 var mange fyringer og omplaceringer af medarbejdere på en række sygehuse i landet som følge af et forventet underskud for 2009. Det vakte frustration og undren hos mange, især fordi man året før var i en situation med stor personalemangel på sygehusområdet.
Notatet tager udgangspunkt i sygehusvæsenets økonomiske situation og ser på såvel nuværende som fremtidige vilkår for økonomiudvikling og -styring af danske offentlige sygehuse.
- Projektnummer
- 3022
- Projektleder
- Lone Bilde
- Projektmedarbejdere
-
- Jes Søgaard
- Anne Rytter Hansen
- Projektstatus
- Afsluttet
- Slutdato
- Juni 2010
- Finansiering
-
- Dansk Sundhedsinstitut
- Foreningen af Speciallæger
- Yngre Læger
- HK/Kommunal
- FOA - Fag og Arbejde
- Sundhedskartellet
- Projekttype
-
- Forskningsopgave og analyse
Produkter
- Artikel: Sygehusøkonomi fra fuld fart frem til næsten bak.
- DSI publikation: Økonomi og styring i sygehusvæsenet
Tema
- Effektivitet og benchmarking
Metode
- Litteraturanalyse
- Individuelle interview
