Medicin med begrænset effekt

Erfaringer fra NICE om prioritering af sygehusmedicin

af Jesper Nørregaard og Jakob Kjellberg

Omtale

I dette notat er erfaringer fra NICE omkring ibrugtagen af sygehusmedicin gennemgået og sammenlignet med danske beslutningsprocesser og omkostningsniveauer.

I notatet konkluderes det at:

  • Det hyppigste udfald er, at både NICE og danske myndigheder beslutter at indføre et syghuslægemiddel til den indikation EMA har godkendt.
  • Beslutningerne fra NICE repræsenterer et effektiviseringspotentiale ifht. den nuværende danske praksis:
  • Der er en række eksempler på lægemidler, der anvendes i Danmark til specifikke indikationer – selv om disse er afvist af NICE.
  • Der er ligeledes en række eksempler på, at NICE kun har godkendt lægemidler til en afgrænset del af den oprindelige indikation, eller som følge af en aftale med producenten om tilbagebetaling efter forskellige modeller. De samme lægemidler, som anvendes i Danmark, bruges til den brede indikation og uden tilbagebetaling.
  • Der er eksempler på, at NICE og danske myndigheder når til samme beslutning om restriktiv brug af et lægemiddel til en given indikation, men de danske beslutningsprocesser virker mindre koordinerede end de engelske.
  • Endelig er der aktuelt en række nye behandlinger på vej igennem NICE, der allerede er ibrugtaget i Danmark – enten som følge af en dansk beslutnings-proces eller udenom en sådan.
Publikationstype
Notat
År
2011
Udgiver
DSI
Antal sider
13 (s. 1-13)

Download notat
Download bilag

Projektet bag udgivelsen

Titel
Medicin med begrænset effekt
Projektnummer:
3462
DSI Medarbejdere
Finansiering
  • Danske Regioner

Emneord

  • NICE
  • Effektivisering
  • sygehuslægemidler