Den Sociale Investeringsfond.
  • Om DSI’s arbejde
    • DSI som social investor
    • DSI som markedsmodner
  • Om sociale effektinvesteringer
    • Hvad er en social effektinvestering?
      • Sociale investeringer forfra
    • Sådan kommer I i gange med sociale effektinvesteringer
    • Værktøjskasse
      • Fase 1 – Opstart
        • Identifikation af velfærdsudfordring
        • Valg af indsats
        • Udvikling af business case 
        • Kommunernes indbudgettering af investeringer
        • Projektorganisering
      • Fase 2 – Design
        • Identifikation af målgruppe
        • Valg af resultatmål
        • Udvikling af betalingsmodel
        • Monitorering og evalueringsdesign
        • Udarbejdelse af kontrakt
      • Fase 3 – Implementering
        • Governancestruktur
        • Monitorering af indsats
        • Monitorering af resultatmål og betalingsmodel
    • Ordbog
  • Investeringsmuligheder
    • Aktuelle investeringsmuligheder
      • Aktuelle udviklingssamarbejder
    • Investeringer under Ungeløftet
    • Kommunale udviklingsforløb
    • Investeringsprogram Sammen om mindre skolefravær
  • Seneste nyt
  • Om DSI

Familieindsats i Vejle har forebygget anbringelser og øget trivslen blandt familier med anden etnisk baggrund

Nyheder

Af

Redaktionen

Publiceret

22. april 2026

Trivslen er steget i 23 ud af 24 familier, der har deltaget i en særlig familieindsats i Vejle Kommune målrettet familier med anden etnisk baggrund end dansk. Indsatsen har givet forældre bedre redskaber, styrket familielivet og forebygget, at børn ender i udsatte positioner, og for nogle familier har den været medvirkende til at undgå anbringelse.

Behandlingen er leveret af Memox og har været tilpasset både kulturelt og sprogligt for bedst muligt at imødekomme de behov, som nogle familier med anden etnisk baggrund har. Hver familie har modtaget enten et almindeligt eller et intensivt forløb – afhængigt af familiens situation.

Særligt de intensive forløb har skabt markante forandringer. Alle fem familier, der modtog intensiv behandling, havde ét eller flere børn i risiko for anbringelse. Efter forløbet var ingen af børnene længere anbringelsestruede. Forløbet har samtidig haft positive afledte effekter på børnenes sprogudvikling, helbred og sociale deltagelse.

”Dette investeringsprojekt bekræfter vores erfaring med, at når man investerer i en målrettet, intensiv og kultursensitiv familieindsats, kan der skabes dokumenterbare resultater. Vi ser markant øget trivsel, tydelig forebyggelse af anbringelser i de mest komplekse sager – og stærke effekter af indsatser, der er tilpasset familiens behov,” siger Rikke Burrild, projektansvarlig hos Memox.

Mere trivsel i hverdagen

Også blandt de familier, der har modtaget almindelige forløb, ses tydelige fremskridt. Evalueringen, som er gennemført af Socialt Udviklingscenter SUS, viser blandt andet, at børnenes trivsel er steget på tværs af forløbstyper. Blandt børn i almindelig familiebehandling er der en positiv udvikling i skolefravær. Forældrene oplever, at de står stærkere i forældrerollen og har fået bedre relationer til deres børn.

Sociale investeringer: Deler risiko og skaber læring

”Som kommune vil vi gerne give den indsats, der virker bedst i forhold til at styrke alle børn, unge og familier i udsatte positioner. Vi forsøger hele tiden at indsamle viden og ved at indgå i investeringsprojektet har vi haft mulighed for at følge familierne tæt. Vi er blevet klogere på både familiernes behov, hvilke mål vi arbejder med og samarbejdet omkring familierne med en ekstern leverandør som Memox,” siger chef for Familie & Forebyggelse, Anette Ravn Olsen.

Indsatsen er gennemført som en social effektinvestering mellem Vejle Kommune og Den Sociale Investeringsfond (DSI). DSI har i den forbindelse stillet 5,4 mio. kr. i risikovillig kapital til rådighed for at muliggøre indsatsen. Kommunen betaler kun, hvis indsatsen skaber dokumenterede resultater. Det giver mulighed for at afprøve ambitiøse, forebyggende løsninger – uden at kommunen bærer hele den økonomiske risiko.

“Det kræver både mod og ressourcer at arbejde resultatorienteret og intensivt med familier i komplekse livssituationer, men netop den tilgang skaber de største forandringer. Med sociale investeringer kan vi dele risikoen og give kommuner mulighed for at afprøve nye løsninger. Samtidig får vi værdifuld viden, som kan bruges til at træffe gode beslutninger,” siger Camilla Bjerre Damgaard, fondschef i DSI.

En økonomisk analyse af resultaterne peger på, at kommunen allerede inden for en treårig tidshorisont opnår en økonomisk gevinst ved investeringen. Analysen viser, at gevinsterne særligt knytter sig til et reduceret behov for foranstaltninger efter familiebehandlingsforløbet samt en reduktion i antallet af anbringelser.

Indsatsen evalueres løbende frem mod 2027 for at følge de langsigtede effekter og bidrage med ny viden til både praksis og politik.

Kort om resultaterne fra indsatsen

24 familier med anden etnisk baggrund har modtaget en indsats fra Memox over ca. 10 måneder.

  • Der er indsamlet resultater på en række parametre herunder antal opfyldte handleplansmål, skolefravær, trivsel og anbringelse.
  • Indsatsen er blevet gennemført som en sociale effektinvestering. Det betyder at Vejle Kommune har modtaget 5,4 mio. kr. fra DSI til at finansiere indsatsen, og har tilbagebetalt DSI på baggrund af de mål, der er opnået i familierne.

Læs evaluering af investeringen her

Kontakt

Søren Skårhøj
Chefkonsulent, DSI
Tlf. +45 53 54 40 88

Iben Sahl Hansen
Chefkonsulent, Vejle Kommune
Tlf. +45 24 29 51 43

Rikke Burrild
Chefkonsulent, Memox
Tlf. +45 53 62 33 17

Simon Haugegaard
Chefkonsulent, SUS
Tlf. +45 53 60 93 37

Den Sociale Investeringsfond

CVR-nummer: 40056823
EAN-nummer: 5798009882820

    • LinkedIn

Thoravej 29, 2400 København NV

Telefon: 29 85 06 11 (hverdage kl. 10-14)

Cookies

Privatslivspolitik