Den Sociale Investeringsfond.
  • Om DSI’s arbejde
    • DSI som social investor
    • DSI som markedsmodner
  • Hvad er en social investering?
  • Værktøjskasse
    • Sådan laver du en social investering
    • Ordbog
  • Om DSI

Konference: Sådan sikrer I effekt i jeres indsatser med sociale investeringer

Nyheder

Af

Mette Skov Dalsgaard Myrup

Publiceret

25. april 2025

Hvordan skaber vi sociale indsatser, der både virker og kan betale sig – på den lange bane? Det spørgsmål er omdrejningspunktet, når Den Sociale Investeringsfond og Social- og Boligstyrelsen igen inviterer til konference om sociale investeringer den 23. oktober 2025 i Odense. Vi åbner snart for tilmelding.

Et velfærdssamfund i forandring

Vores velfærdssamfund står over for store og komplekse udfordringer. Det kalder på nytænkning, stærkere partnerskaber – og i nogle tilfælde også nye måder at finansiere løsninger på. Sociale investeringer er et redskab, der kan bringe os tættere på netop dét: løsninger med effekt og holdbarhed.

Fokus på effekt og langsigtet værdi

Konferencen sætter fokus på, hvordan sociale investeringer kan fungere som løftestang for udvikling og forandring. Vi dykker ned i, hvordan vi med bedre brug af data og redskaber som Den Socialøkonomiske Investeringsmodel (SØM) kan prioritere de indsatser, der skaber størst effekt for mennesker og samfund.

Dagen byder på inspiration og videndeling – med oplæg, case-eksempler og konkrete erfaringer fra praksis. Vi sætter spotlight på, hvordan vi kan måle og dokumentere effekter, og hvordan vi kan sikre, at investeringer i sociale indsatser rent faktisk gør en forskel.

Temaer og målgrupper

På konferencen stiller vi skarpt på nogle af de områder, hvor potentialet for effekt er stort. Det bliver bl.a.:

  • Udsatte børn og unge
  • Mennesker med handicap
  • Unge uden for arbejdsmarkedet

Hvordan skaber vi sammenhængende og virkningsfulde løsninger for disse grupper? Hvordan måler vi effekten? Og hvordan kan sociale investeringer hjælpe med at realisere ambitionerne? Kom og deltag i debatten og bliv klogere.

Det var tydeligt fra starten, at det sociale investeringsprojekt ville gavne borgerne og kommunens økonomi og samtidig give os vigtige erkendelser og metoder til fremtiden. Det har været virkelig lærerigt at få konkrete værktøjer til at omsætte indsatser til effektmål og effektmål til kroner og øre.

Ulla Wernberg-Møller, socialchef, Ikast-Brande Kommune

Hold dig løbende opdateret

Programmet opdateres løbende med spændende oplægsholdere og cases. Vi glæder os til en dag med fokus på, hvordan vi sammen kan skabe mere effektive, bæredygtige og menneskelige løsninger i velfærdssamfundet.

Praktisk information

Dato: 23. oktober 2025
Tid: Kl. 9.30 – 15.30
Sted: Odeon, Odense

Kontakt

Mette Dalsgaard Myrup
Kommunikationskonsulent, DSI
Tlf. +45 42 67 76 57
Email msm@dsi.dk

‹
›

Den Sociale Investeringsfond

CVR-nummer: 40056823
EAN-nummer: 5798009882820

    • LinkedIn

Thoravej 29, 2400 København NV

Telefon: 42 67 76 57 (hverdage kl. 10-14)

Cookies

Privatslivspolitik