Den Sociale Investeringsfond.
  • Om DSI’s arbejde
    • DSI som social investor
    • DSI som markedsmodner
  • Om sociale effektinvesteringer
    • Hvad er en social effektinvestering?
      • Sociale investeringer forfra
    • Sådan kommer I i gange med sociale effektinvesteringer
    • Værktøjskasse
      • Fase 1 – Opstart
        • Identifikation af velfærdsudfordring
        • Valg af indsats
        • Udvikling af business case 
        • Kommunernes indbudgettering af investeringer
        • Projektorganisering
      • Fase 2 – Design
        • Identifikation af målgruppe
        • Valg af resultatmål
        • Udvikling af betalingsmodel
        • Monitorering og evalueringsdesign
        • Udarbejdelse af kontrakt
      • Fase 3 – Implementering
        • Governancestruktur
        • Monitorering af indsats
        • Monitorering af resultatmål og betalingsmodel
    • Ordbog
  • Investeringsmuligheder
    • Aktuelle investeringsmuligheder
      • Aktuelle udviklingssamarbejder
    • Investeringer under Ungeløftet
    • Kommunale udviklingsforløb
    • Investeringsprogram Sammen om mindre skolefravær
  • Seneste nyt
  • Om DSI

Ny tilgang skal forebygge skolefravær

Nyheder

Af

Redaktionen

Publiceret

28. april 2026

Den Sociale Investeringsfond og Alm. Brand Foreningen 1792 investerer 30 mio. kr. i fire kommuner, som skal arbejde forebyggende med skolefravær

Over 110.000 børn og unge havde i 2025 bekymrende skolefravær, og der mangler viden om, hvad der kan forebygge udviklingen.

Nu investerer Alm. Brand Foreningen 1792 og Den Sociale Investeringsfond samlet 30 mio. kr. i programmet Sammen om mindre skolefravær. Indsatsen vil give mindst fire kommuner mulighed for at arbejde med tidlig opsporing, styrket tværfagligt samarbejde og tæt opfølgning på trivsel for at forebygge, at børn og unge mister tilknytningen til skolen.

“Skolefravær har alvorlige konsekvenser for både børnene, deres familier og for kommunernes økonomi. Hvis vi vil nedbringe risikoen for, at flere børn glider ud af skolefællesskabet, må vi sætte tidligere og klogere ind. Vi kan ikke alene betragte skolefravær som et akut problem, men må investere langsigtet i aktiviteter, som kan bryde den negative udvikling,” siger Camilla Bjerre Damgaard, fondschef i Den Sociale Investeringsfond.

Sammen om mindre skolefravær er det hidtil største sociale investeringsprogram i Danmark målrettet forebyggelse af skolefravær. Det er en såkaldt effektinvestering, hvilket betyder, at hvis indsatsen har den ønskede effekt, skal investeringen tilbagebetales til Den Sociale Investeringsfond. Hvis ikke det har den ønskede effekt, så dækker Den Sociale Investeringsfond risikoen.

Investering i forebyggelse og forældreinddragelse 

Alm. Brand Foreningen 1792 investerer 20 mio. kroner i programmet og bidrager dermed til at udvikle og investere i løsninger, der også på lang sigt kan styrke trivsel og robusthed for flere børn og unge.

“Vi vil gerne sætte ind før børn mister fodfæstet i skolens fællesskab. Med investeringen er vi med til at bringe en model i spil, der gør det muligt for kommunerne at vægte initiativer, der forebygger skolefravær. Samtidig er der afsat midler i programmet til systematisk dokumentation af, hvilke indsatser, der virker og hvornår, så erfaringerne kan komme mange flere børn og forældre til gavn”, siger direktør i Alm. Brand Foreningen 1792, Tue Klitgaard Christensen.

Bekymrende skolefravær hos knap hver 3. barn

De enkelte kommuner har ansvaret for at nedbringe skolefravær. Men det stigende antal børn med fravær – og flere behov for specialiserede tilbud – gør det vanskeligt i kommunerne at skabe økonomisk råderum til at omlægge indsatserne fra reaktive til forebyggende løsninger.

I Frederikssund Kommune har knap hver tredje elev et højt fravær. Kommunen bliver den første samarbejdspartner i investeringsprogrammet, som Den Sociale Investeringsfond og Alm. Brand Foreningen 1792 nu sætter i gang.

“Når børn og unge bliver ramt af ufrivilligt skolefravær, er det noget, vi tager meget alvorligt. Stort skolefravær påvirker både familierne og kommunens økonomi. Med investeringen får vi mulighed for at arbejde mere systematisk og forebyggende med tværfaglige indsatser og et tæt samarbejde med forældrene,” siger Anne Sofie Uhrskov, borgmester i Frederikssund Kommune, og Rasmus Petersen, formand for Børn, Skole og Familie.

Investeringen løber over fem år med start i skoleåret 2026 og skal udover at skabe konkrete resultater i Frederikssund Kommune opbygge viden, som kan bruges i andre kommuner.

Læs mere om investerings programmet Sammen om mindre skolefravær her

Fakta BOKS

Skolefravær

  • Over 110.000 børn har mere end 10 pct. fravær (Kilde: Uddannelsesstatistik).
  • For fem år siden gjaldt det 14,6 pct. af eleverne
  • Udgifterne til tabt arbejdsfortjeneste blandt andet pga. skolefravær var i 2024 på 2,5 mia. kr. (1,3 mia. kr. i 2019) (Kilde: Danmarks statistik)
  • Regeringen lancerede i 2025 en national handlingsplan med 22 initiativer mod bekymrende og langvarigt skolefravær

Investering i Frederikssund Kommune

  • 29,1 % af eleverne har over 10 % skolefravær
  • Bekymrende fravær koster ca. 75.000 kr. pr. barn over 5 år
  • Målet er at reducere andelen til ca. 24 % på tre år
  • 265 børn forventes hjulpet ud af bekymrende fravær
  • Læs mere om investeringen her.

Kontakt

Trine Beckett
Den Sociale Investeringsfond
E-mail: trine@beckett.dk
Tlf. +45 26 28 44 30

Pernille Rølle Hansen
Alm. Brand Foreningen 1792
E-mail: abpnha@almbrand.dk
Tlf. +45 52 17 99 92

Daniel Sennek
Frederikssund Kommune
E-mail: da213@frederikssund.dk
Tlf. +45 29 39 97 59

›

Den Sociale Investeringsfond

CVR-nummer: 40056823
EAN-nummer: 5798009882820

    • LinkedIn

Thoravej 29, 2400 København NV

Telefon: 29 85 06 11 (hverdage kl. 10-14)

Cookies

Privatslivspolitik