Regeringen, KL og Danske Regioner har med årets økonomiaftale besluttet at forlænge driften af Den Sociale Investeringsfond til og med 2026.
Det fremgår af aftalen for dette års økonomiaftale mellem Regeringen og KL, at alle tre parter er enige om at forlænge driften af sekretariatet til og med 2026.
Den Sociale Investeringsfond blev etableret i 2018 af at bredt flertal i Folketinget og siden 2019 er det lykkedes fonden at lave 11 sociale investeringer i Danmark. Tankegangen kommer fra Storbritannien og derfor er der lagt meget energi i at tilpasse sociale investeringer til den danske velfærdsmodel.
Fondschef Camilla Bjerre Damgaard siger:
Den Sociale Investeringsfond har opbygget ekspertise i at identificere strukturelle og økonomiske barrierer for at levere forebyggende indsatser på tværs af forvaltninger og sektorer – og hvordan sociale investeringer kan bidrage til at overkomme disse barrierer. Desuden investerer fonden både i indsatser, hvor myndigheden selv er leverandør og indsatser, hvor private er leverandører.